NAEVUS FLAMMEUS

Co je naevus flammeus a jak se léčí

NAEVUS FLAMMEUS

Co je naevus flammeus a jak se léčí

Co je to naevus flammeus?

Naevus flammeus (lidově také oheň) je kožní névus, defekt na kůži, utvořený z rozšířených krevních cév. Na rozdíl od hemangiomů jde ve všech případech o vrozené onemocnění, které s věkem nemizí, a v průběhu života dítěte se vyvíjí – roste, mění barvu i strukturu. V dospělosti se již většinou nemění.

Projevy naevus flameus

Oheň (naevus flammeus) je ohraničená červená až tmavě fialová skvrna na kůži. Povrch může být plochý i vystouplý, dokonce mívá hrubší strukturu. Velikost bývá od malého ložiska až po velké plochy. Postižena může být větší část obličeje, hlavy i krku. Oheň se objevuje i na sliznici úst a rtů.

Oheň v průběhu života:

  • S ohněm se dítě narodí
  • Oheň sám od sebe nikdy nemizí
  • V přibývajícími roky nebledne, spíše tmavne
  • V některých případech povrch zdrsňuje
  • Stav ohně se s věkem vždy spíše zhoršuje

Léčba naevus flammeus

lékaři doporučují

Léčbu je vhodné zahájit co nejdříve po narození. Ideální je absolvovat léčbu do šesti měsíců věku dítěte!

Léčba ohně laserem

Laserové světlo je v postižené tkáni pohlceno hemoglobinem, červeným krevním barvivem, tepelná energie zataví rozšířené cévy, které oheň způsobují. Organismus zničený hemoglobin i cévy následně bez problémů vstřebá.

Ve většině případů je dosaženo zesvětlení ohně o 75 – 95 procent!

Léčba ohně se provádí lasery:

  • pulsní barvivový laser 780-795 nm – červené oblasti
  • alexandritový laser 755 nm – tmavší, fialové oblasti

Bude to bolet?

Bolestivost ošetření laserem bývá přirovnávána ke štípnutí gumičkou. Doporučujeme proto ošetřovanou oblast znecitlivět lokálním anestetikem.

Malé děti, batolata a kojence je vhodné ošetřovat v analgosedaci (řízeném spánku). Ochrání děti nejen od bolesti, ale také od stresu z ošetření.

Délka léčby

K dosažení nejlepšího výsledku je ve většině případů potřeba ošetření laserem 2x-3x zopakovat. Tmavé ohně vykazují zlepšení až po 5.-6. sezení a kombinaci různých typů laserů.

Vaše nejčastější otázky

Je třeba se o ošetřované místo nějak starat?
Po působení energie laseru se mohou na ošetřené tkáni objevit malé puchýřky a stroupky, které ale za pár dní samy zmizí. Ošetřené místo je třeba pečlivě chránit před sluncem použitím krémy s vysokým UV faktorem.

Je možné se po léčbě ohně koupat, mýt?
Ošetřená oblast nesmí být dlouhodobě namáčena. Několik dní není vhodné koupání v bazénu, ani saunování.

Mohou nastat při léčbě komplikace?
Komplikací léčby může být zánět vznikající v místě hojení, který může provokovat růst nových cév, což je pravý opak toho, čeho chceme docílit.

Je při léčbě nutná hospitalizace?
Po ošetření v analgosedaci dítě dospává pár hodin na klinice. Pokud je vše v pořádku, je ještě tentýž den propuštěno domů. Při ošetření v lokální anestezii odcházíte z kliniky ihned po terapii.