Naevus flammeus (lidově také oheň) je kožní névus, defekt na kůži, utvořený z rozšířených krevních cév. Na rozdíl od hemangiomů jde ve všech případech o vrozené onemocnění, které s věkem nemizí, a v průběhu života dítěte se vyvíjí – roste, mění barvu i strukturu. V dospělosti se již většinou nemění.
Oheň (naevus flammeus) je ohraničená červená až tmavě fialová skvrna na kůži. Povrch může být plochý i vystouplý, dokonce mívá hrubší strukturu. Velikost bývá od malého ložiska až po velké plochy. Postižena může být větší část obličeje, hlavy i krku. Oheň se objevuje i na sliznici úst a rtů.
lékaři doporučují
Léčbu je vhodné zahájit co nejdříve po narození. Ideální je absolvovat léčbu do šesti měsíců věku dítěte!
Laserové světlo je v postižené tkáni pohlceno hemoglobinem, červeným krevním barvivem, tepelná energie zataví rozšířené cévy, které oheň způsobují. Organismus zničený hemoglobin i cévy následně bez problémů vstřebá.
Ve většině případů je dosaženo zesvětlení ohně o 75 – 95 procent!
Léčba ohně se provádí lasery:
Bolestivost ošetření laserem bývá přirovnávána ke štípnutí gumičkou. Doporučujeme proto ošetřovanou oblast znecitlivět lokálním anestetikem.
Malé děti, batolata a kojence je vhodné ošetřovat v analgosedaci (řízeném spánku). Ochrání děti nejen od bolesti, ale také od stresu z ošetření.
K dosažení nejlepšího výsledku je ve většině případů potřeba ošetření laserem 2x-3x zopakovat. Tmavé ohně vykazují zlepšení až po 5.-6. sezení a kombinaci různých typů laserů.