Hemangiom je nezhoubný nádor utvořený z cév. Zhruba 2 % hemangiomů jsou vrozená, u vrozených je největší pravděpodobnost, že časem samy vyblednou. 10 % hemangiomů se objeví v průběhu prvního roku života – častější je výskytu u předčasně narozených děvčat s nižší porodní hmotností. Některé hemangiomy se objevují v dospělosti a jiné jsou typické pro stáří. Pokud hemangiom sám nevymizí, má tedenci růst, měnit barvu a množit se.
Pokud se vyskytuje na povrchu kůže (povrchový hemangiom), neznamená žádné zdravotní riziko a jde pouze o estetický problém. Život ohrožující mohou být hluboké nebo smíšené hemangiomy či cévní malformace, u nichž hrozí riziko rozsáhlého krvácení. Tyto komplikace jsou naštěstí poměrně vzácné.
Hemangiom je typicky zbarvený v odstínech červené – může být sytě červený, fialový až po hnědočervený. Hluboké hemangiomy prosvítají na povrchu kůže modravě, šedě, ale mohou vypadat jen jako vyklenutí.
Aby mohla být aplikována co nejúčinnější léčba, je nutné provést správnou diagnostiku hemangiomu, která se skládá z kombinací následujících vyšetření:
Všechny metody léčby hemangiomu
Moderní léčba hemangiomu se provádí těmito metodami nebo jejich kombinací
Betablokátory jsou léčbou první volby. Buď je podáváme ve formě tablet, nebo se aplikují jako krém přímo na postižené místo. Hemangiom odstraní z části nebo dokonce celý.
Léčba hemangiomu betablokátory je neinvazivní a nebolestivá, je ale třeba pacienta pečlivě sledovat, protože betablokátory mají vliv na činnost srdce.
U menších povrchových hemangiomů působí laserový paprsek z povrchu kůže, do větších a hlubokých hemangiomů zasune lékař vlákno laseru. Princip je v obou případech stejný. Laserový paprsek je pohlcen červeným krevním barvivem, hemoglobinem, které rozehřeje. Působením tepla dojde k destrukci cévních struktur a zmenšení nádoru. Zničené cévní struktury jsou nahrazeny vazivem. Důležité je současně zničit cévní zásobení nádoru.
Bolestivost ošetření laserem bývá přirovnávána ke štípnutí gumičkou. Doporučujeme proto ošetřovanou oblast znecitlivět lokálním anestetikem.
Malé děti, batolata a kojence je vhodné ošetřovat v analgosedaci (řízeném spánku). Ochrání děti nejen od bolesti, ale také od stresu z ošetření.
Příčinou vzniku hemangiomu v dospělosti je působení slunečních paprsků. Příčina vrozených hemangiomů není zcela objasněna.
Nadpoloviční většina vrozených hemangiomů vymizí sama, u některých typů dochází k blednutí až do věku pěti let dítěte. Vždy si ale nechte hemangiom diagnostikovat zkušeným lékařem.
Ve vzácných případech se mohou hemangiomy tvořit i na sliznicích (na jazyku, rtech, sliznici v ústech nebo na genitáliích). Vážnější komplikací je vznik hemangiomu na vnitřních orgánech. Podrobné vyšetření doporučujeme zejména pacientům s větším výskytem hemangiomů na pokožce.
Záleží na požité metodě – chirurgické vyříznutí, zmrazení nebo kauterizce většinou není třeba opakovat, jejich nevýhodou je ale jizvení. Ošetření laserem není třeba opakovat u malých hemangiomů, u větší je k dosažení nejlepšího výsledku ve většině případů potřeba 2 až 3 opakování. Nejnáročnější na čas je léčba betablokátory.
Po ošetření laserem může dojít ke vzniku drobných stroupků a modrošedavého zbarvení. Stroupky se během pár dní samy odloučí a tmavá barva vybledne. Po léčbě velkých a hlubokých hemangiomů mohou zůstat drobné jizvy, ale častěji se pokožka plně zregeneruje bez jizev. Ošetřené místo je třeba pečlivě chránit před sluncem použitím krémy s vysokým UV faktorem.
Po ošetření v analgosedaci dítě dospává pár hodin na klinice. Pokud je vše v pořádku, je ještě tentýž den propuštěno domů. Při ošetření v lokální anestezii odcházíte z kliniky ihned po terapii.